sekrety zapachów

Roślina lecznicza w niektórych językach oznacza dosłownie „dawcę życia” lub „nośnik światła”. Słowo to doskonale opisuje działanie czystych olejków eterycznych. Esencje powstające w komórkach rośliny pod wpływem promieni słonecznych to istne zbiorniki leczniczej mocy słońca. Są one też źródłem zapachu kwiatów, liści, substancji przyprawowych, owoców, oraz aromatycznego drewna i korzeni. Określa się je jako „krew życia” rośliny. Marcel Lavabre, francuski aromaterapeuta, poszedł o krok dalej, kiedy powiedział: „Esencje są ostatecznym przejawem join de vivre – radości życia – rośliny”. Ziołowe aromaty ożywiają zarówno ciało, jak i umysł. Dają przyjemność zmysłom i zapewniają kontakt z naturą, zawsze gdy tyko się na nie natkniemy. Ale czy zastawialiście się kiedyś dlaczego rośliny wytwarzają zapachy?

Temat ten jest zarówno fascynujący i obszerny, ale i także nie do końca zbadany, jednak potwierdzono, że aktywne substancje zawarte w olejkach eterycznych (a jest ich sporo!) mają dwa rodzaje funkcji: ochrony przed chorobami i komunikacji międzygatunkowej.

kasia sekrety zapachowSubstancje zawarte w olejkach, często bardzo wyszukane pod względem chemicznym, to zwykle jedyna ochrona rośliny przed mikroorganizmami chorobotwórczymi, takimi jak bakterie, wirusy lub grzyby. Wspomagają także leczenie procesu chorobowego który już się rozpoczął lub goją uszkodzenia. Z tego względu bardzo często przeczytacie, że wiele olejków ma działanie antygrzybiczne, antyseptyczne (odkażające) i przeciwzapalne. Olejki eteryczne są także cennym składnikiem w kosmetyce, gdyż wspomaga ludzką skórę w regeneracji i widocznie poprawiają jej wygląd i funkcjonowanie.

A jak się sprawy mają z „roślinną mową”? Zapach wydzielany przez zioła potrafi skutecznie odstraszać roślinożerne ssaki od ich spożywania, czy zahamować wzrost innych roślin ale nie tylko. Pachnąca chmura otaczająca kwiaty skutecznie wabi określone gatunki zwierząt, np. pszczoły i motyle. Takie owadzie odwiedziny w okresie kwitnienia to często jedyny sposób aby roślina nawiązała kontakt z innym przedstawicielem swojego gatunku i, ulegając zapyleniu, mogła wydać nasiona. Rośliny celem zapewnienia sobie kontynuacji gatunku  potrafią udawać różnorakie feromony zwierzęce, na które przy okazji również i człowiek nie pozostaje obojętny. W hinduskiej ajurwedzie zmysł powonienia nazywany jest wrotami do mózgu – być może dlatego zapachy roślinne mają tak ogromy wpływ na nasz nastrój i zachowanie. Potrafią wyostrzyć zmysły i koncentrację, czy odwrotnie: odprężyć, wprawić w błogostan, a nawet być skutecznym afrodyzjakiem.

Niektórzy badacze, np. Michael Pollan, wysuwają także hipotezę, iż jednym z wielu powodów dla których rośliny wytwarzają pachnące olejki eteryczne jest zachęcenie ludzi do ich używania, a następnie sadzenie danej rośliny ze względu na jej zdolność do m.in. leczenia lub dostarczenia leku. W zamian za zapewnienie użytecznych środków leczniczych i innych cennych surowców człowiekowi, rośliny są otaczane wszechstronną opieką i ochroną, która z kolei gwarantuje przetrwanie i rozprzestrzenianie się danego gatunku. Choć może to wydawać się niektórym nazbyt romantyczną teorią to jednak można się zastanowić: czy jest naprawdę jakaś zasadnicza różnica między szczególną zdolnością roślin do przyciągania zainteresowania ludzi, a udokumentowaną umiejętnością kuszenia owadów celem rozmnożenia gatunku? Na to pytanie odpowiedzcie już sobie sami ;-).

Reklamy

3 myśli w temacie “sekrety zapachów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s