Olejki Eteryczne

Olejki eteryczne –  skoncentrowane esencje roślin

Większość z nas ceni olejki eteryczne za ich piękne zapachy – dlatego głównie wykorzystuje się je w aromaterapii. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, z tego, że olejek eteryczny to skoncentrowana esencja całej rośliny, nie tylko zapachowy kaprys (de facto jest to skomplikowana mieszanina zawierająca do kilkuset różnorodnych związków chemicznych). Dziś używa się olejków eterycznych, jako zwykłego, przyjemnego dodatku do relaksującego masażu. Ale w dawnych czasach, w niektórych kulturach były cenione bardziej niż złoto, ponieważ ich silne właściwości lecznicze były nie do przecenienia.

Jeśli zrobić rozeznanie w angielskich archiwach królewskich, można natknąć się na ciekawy smaczek. To przepis na „olejek złodziei”. Tak opisuje to historia: W XVII wieku, gdy cała Europa była w pustoszona przez czarną zarazę, mała grupa grasujących rabusiów wydawała się odporna na choroby. Wchodzili do domów ofiar pomoru, i nie bojąc się wcale dotykania ciał zmarłych, szukali biżuterii i pieniędzy. Król zażądał ujawnienia ich sekretu. Złodziejska tajemnica wiązała się ściśle z olejkami, którymi namaszczali swoje ciała. Ponieważ ich krewni wywodzili się z poważanego rodu aptekarzy, mieli wiedzę o tym, jak wykorzystać medyczne i profilaktyczne właściwości zielnych olejków w ochronie przed chorobą. Król zażądał dokładnego składu receptury i w ten sposób uratował całą swoją rodzinę przed zarazą.

Ta barwna legenda doskonale oddaje właściwości prawdziwych olejków eterycznych, których często nie jesteśmy świadomi. Moja przygoda i zachwyt na prawdziwą aromaterapią rozpoczęła się od zapoznania się z zapachem Cistus (Czystek) Young Living, i wow! Z miejsca się zakochałam w jego działaniu. Przyznam, że szukałam tańszych rozwiązań, ale rynek olejków eterycznych doskonale oddaje zasadę, że dostajesz dokładnie to, za co zapłacisz. Niestety, różnice w jakości olejków są ogromne – mniej więcej takie jak między stołowaniem w wietnamskiej budce, a randką w wykwintnej francuskiej restauracji. Niestety, cenowo wygląda to również podobnie.

Osobiście zdążyłam się już przyzwyczaić do terapeutycznej jakości olejków Young Living, i trudno mi obecnie używać czegoś innego. Większość z tego co zakupiłam w moich olejkowych poszukiwaniach wylądowała w koszu, lub zwróciłam w internetowych sklepach, jako że nie były to towary zgodne z opisem.  Łatwo mi wykryć obecnie sztuczne, migrenogenne akordy, chemiczne zapachy, i dla mnie takie olejki są po prostu nie do zużycia w pod żadną postacią. Cenię sobie piękno i bogactwo prawdziwych olejków eterycznych, oraz ich prawdziwe, terapeutyczne działanie, więc póki co ślubuję wierność olejkom z farm Young Living do końca życia. Z tego powodu w postach będę opierała się na produktach firmy Young Living Essential Oils (o ile nie znajdę równie satysfakcjonującego produktu). Każdy ma oczywiście prawo do własnych poszukiwań i wyborów, i szczerze zachęcam do wynajdywania dobrej jakości olejków. To inwestycja, która z pewnością się opłaci!

 

O L E J K I    P O J E D Y Ń C Z E

 

M  I E S Z A N K I    O L E J K Ó W

 

 

Reklamy

4 myśli w temacie “Olejki Eteryczne

 1. Izabela Zalewska pisze:

  Witam, ja również jestem fanką olejków eterycznych. Nie miałam okazji zapoznać się z olejkami Young Living, bo znalazłam olejki doTERRA. To licząca się konkurencja dla YL.
  W powyższym, bardzo ciekawym artykule pisze Pani, że być może znajdzie Pani równie satysfakcjonujący produkt 🙂 Rzucam zatem „wyzwanie” 🙂 Z miłą chęcią prześlę Pani do spróbowania olejki doTERRA. W internecie jest bardzo dużo stron porównujących obie firmy, niektórzy preferują YL, inni doTERRA. Ciekawa jestem, co Pani o tym sądzi? 🙂

  Serdecznie pozdrawiam, życząc wielu miłych, terapeutycznych zapachów na codzień.

  Izabela Zalewska

  • herbasacra pisze:

   Dziękuję serdecznie! Znam wszystkie firmy obecne na polskim rynku, w tym również doTerrę. Osobiście preferuję olejki Young Living – cieszę się jednak, że doganiamy kraje zachodnie i polski konsument ma coraz większy wybór. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s